GÜLÜMSEYİN ARTIK, ŞİMDİ ORJANDASINIZ..
Sayfa Başlığı
Orjan'da Su

1980 Yılların sonları, doksanların başlarında Orjan'da artezyen ile 5-6 metreden çıkan bol ve kaliteli, severek içilebilen su yıllar ilerleyip, sarfiyatlar hesapsız bir şekilde artmaya başlayınca derinlere çekilip niteliğini maalesef kaybetmiştir.

Büyük şehirleri besleyen barajların teker, teker kurumaya başladıklarının ilanı ve yöneticilerin halkı su tasarrufu yapmaya çağırması haberleri peş peşe gelirken sitemiz Orjan'da da bu müsrifliğe dur demenin zamanı gelmiş bulunmaktadır.

Günümüzde artık her evin bahçesinde bir artezyen kuyusu olmamakla birlikte ana kuyulardaki sarfiyat her geçen yıl biraz daha artmakta, yarının suyu bugünden kullanılarak yarınlarımız karartılmaktadır.

Sitemizde yönetimlerce çok geniş alanlara dikilen çim herkesin bildiği üzere yaz aylarında sabahlara kadar sulanmakta, şebekesi ve kuyusu ayrı olsa da yeraltı su kaynakları hızla tüketilmektedir.

Su kıtlığı kapımızı çalarken akşam sabah su ve sürekli bakım isteyen çim ekmeyi bir an önce bırakıp hiç olmazsa bundan sonra park sayılabilecek alanlara oksijen üreten güzel renkli ağaçlar, yaşadığımız yerin iklimine uygun daha az su ve bakım ile büyüyebilir yerli bitkiler, illa yer örtücü bir şey isteniyorsa mesela çok az su isteyen, biçmek gerekmeyen, üzerinde rahatlıkla yürünebilen fare kulağı ya da Libya çimi denilen farklı bir çim dikilerek amaca ulaşılabilinir.

Çim; su sarfiyatıyla birlikte bakım, ilaç, gübre, eleman, biçme traktörü gibi unsurları da beraberinde getirdiğinden oldukça masraflı bir seçim olmakta bizleri çim ekme yerine yeşillendirmeyi başka şekillerde yapmamıza zorlamaktadır.

Yönetimce geçtiğimiz günlerde sahil kesimindeki hazineye ait bölgede bir güneşleme alanı yapılacağı duyurulmuş, işçilerimizce düzenlenen alana hazırlık olarak sulama tesisatı yapılmıştır.

Öncelikle hazine arazisi üzerinde yapılan bu organizasyonun ödemekte olduğumuz ecrimisil bedelinde artışa neden olacağının hatırlatmasıyla zemininde yapılacak uygulamada çim ekiminden vaz geçilerek yukarıda açıklamaya çalıştığım hususların dikkate alınması uygun olacaktır.

Son söz; Bahçenizde ve her yerde su tasarrufuna, yeşillendirmeye evet, çim ekimine hayır...
Saygılarımla

(Kaya Keten 05.12.2020)

Sulama

 
Seni Seviyoruz Türkiyem
     
Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum Demeyin Sitemizi Sık-Sık Ziyaret Ederek Orjan Hakkında Her Şeyi Öğrenin!
TÜM TELİF HAKLARI SAKLIDIR