GÜLÜMSEYİN ARTIK, ŞİMDİ ORJANDASINIZ..
Sayfa Başlığı
Bu Dere Denize Akıyor

Altta görmekte olduğunuz fotoğraflar bugün saat 15:00 sularında Orjan köprüsü üzerinden çekilmiş olup Üvecik (Havran) deresine aittir.

Şişede görülen su örneği de yine aynı noktadan köprü ayağının hemen yanından alınabilmiş numunedir.

Derede parçalar halinde yüzen maddeler resmen kanalizasyon atığı yani lağım olup bir arıtmaya tabi olmadan denize akmakta daha doğru bir tabir ile hastalık ve ölümü denize taşımaktadır. 90 lı yıllarda içinde yüzülen, ikişer, üçer kiloluk levrek ve kefal balıklarının tutulduğu, kokusu, sivrisineği olmayan o temiz akarsu şimdi Havrandan başlayan kirliliğini anbean körfeze taşımakta olan üstü açık kanalizasyon hattına dönmüş vaziyettedir.

Artık içinde canlı yaşaması mümkün olmayan bu açık kanalizasyona acilen dur denmediği takdirde körfezinde aynı sonu yaşaması kaçınılmaz olup mücadele vermenin, yetkilileri göreve çağırmanın, çözüm üretmenin vakti geçmektedir.

Büyük vaatlerle yapılan Havran arıtmasının çalışmadığı, eskiden olduğu gibi ilçe kanalizasyonun tamamının dereye akmakta olduğu söylenmekte ancak bu durumu herkes duysa, bilse de kimse bu çevre felaketine dur dememektedir.

Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere tren son istasyona varmak üzeredir, maalesef kokusunu tarif etmek mümkün olmayan bu mikrop yuvası dereye kısa zamanda çare üretilmemesi halinde denize girmek, balık tutmak, hatta martı görmek hayal ve mazide kalan hatıralara konu olacaktır.
Tek tesellimiz olan poyraz rüzgarının durmaksızın esmesi dilekleriyle... (Kaya Keten 08.06.2020)
 

Dere
   
Dere Dere
   
Dere Dere
 
Seni Seviyoruz Türkiyem
     
 
     
Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum Demeyin Sitemizi Sık-Sık Ziyaret Ederek Orjan Hakkında Her Şeyi Öğrenin!
TÜM TELİF HAKLARI SAKLIDIR